V úterý 4. března 2025 jsme se my, studenti 2.NP, vydali spolu s pedagogickým doprovodem Ing. Jitky Smržové, na exkurzi do srdce naší ekonomiky – České národní banky. A aby toho nebylo málo, rozhodli jsme se otestovat také naše smysly (a nervy) na Neviditelné výstavě.
V ČNB jsme navštívili expozici „Lidé a peníze“, která nám přiblížila nejen historii a vývoj peněz, ale také jejich vliv na společnost a ekonomiku. Na tuto prohlídku jsme navázali audiovizuálním programem „Za měnou“. Dozvěděli jsme se velké množství faktů i zajímavostí o tom, jak funguje bankovnictví, jak vzniká inflace, nebo proč se tisknou nové bankovky. Samozřejmě jsme si nemohli nechat ujít ani pohled na největší zlatou minci v ČR a v celé Evropě. Zkusili jsme si také zvednout pravou zlatou cihlu, tedy alespoň ti, co pravidelně chodí do posilovny. Většina z nás totiž zjistila, že zlato je ve skutečnosti na udržení v jedné ruce docela těžké, a co teprve, kdybychom si na něj měli poctivě vydělat.
Po návštěvě banky nás čekalo něco zcela odlišného, a to Neviditelná výstava. Pokud si myslíte, že se dokážete orientovat v prostoru, zkuste si to v naprosté tmě. Byli jsme vedeni nevidomými průvodci, kteří nám ukázali, jak vypadá svět bez zraku. Chodili jsme „po ulici“, hledali cestu „v lese“, byli v galerii na výstavě a dokonce jsme si mohli v absolutní tmě objednat něco na baru. Také jsme se seznámili s podstatou Braillova písma a zkusili si speciální psací stroj. Nikdy by nás nenapadlo, jak moc si musí nevidomí lidé organizovat prostor a jak obrovský význam má v takové situaci sluch i hmat.
Kromě bolavých nohou a několika fotek jsme si odnesli i mnoho nových poznatků. Nejen o penězích a fungování ekonomiky, ale také to, že bez zraku se dá zvládnout spousta věcí, i když je to náročné.
Takže děkujeme ČNB za lekci o financích a Neviditelné výstavě za životní zážitek.


Tereza Gloserová, studentka 2.NP